Pořízení štěňátka/ koťátka je vždy radostnou událostí a každý správný majitel se chce předem co nejpečlivěji připravit, aby se nový člen měl v novém domově co nejlépe a nic mu nechybělo.
Je fajn si nachystat základní věci, ale na druhou stranu se zase nic nemá přehánět – toto platí zejména u volby nového krmiva. ?
Co by nám nemělo před příjezdem chybět?
Pro pejska:
- Krmivo, kterým bylo štěně krmeno v chovatelské stanici.
- Pelíšek – může být jakýkoli – hranatý, kulatý, matrace, deka, důležité je, aby byl útulný a na bezpečném místě, nejlépe někde poblíž lidí.
- Alespoň dvě misky – jedna na vodu a jedna na krmivo (materiál je vhodné volit podle preferencí pejska, někteří mají raději keramické, jiní nerezové či plastové).
- Hračky a ostatní vybavení – míčky, plyšáky, pískací hračky, přetahovadla, hřeben na vyčesávání aj.
- Trochu pamlsků = jako odměnu lze použít běžně podávané krmivo, případně sušená masíčka (nejlépe ta bez přidaných látek, jako je sorbitol, glycerol, sůl, cukr aj.) opravdu malé množství piškotů, nebo poloměkké krmivo určené pro štěňátka aj. (nejvhodnější je,pokud začnete cvičit na běžné krmivo. Můžete tak zkrmit část porce krmiva určené na den a přitom je zajištěno, že bude krmná dávka vyvážená – nebude rozhozena nadměrným přidáváním pamlsků, které často obsahují vysoké množství sacharidů, různých dochucujících látek aj.).
- Obojek, vodítko, kšíry, sáčky na exkrementy
- Případně klikr, pamlskovník aj. - záleží na formě výcviku, kterou zvolíte.
- Pokud máte v plánu cestovat, tak přepravku nebo nějaké jiné „zabezpečení“ do auta (např. kšíry a pás, síť do kufru aj.).
Pro kočičku:
- Krmivo, které mělo kotě u chovatele.
- Pelíšek, případně škrabadlo.
- Různé hračky -hračky s pírky, míčky, plyšové myšičky, provázek s papírovou mašličkou aj.
- Misku na krmivo a alespoň jednu misku, případně i více na vodu.
- Kočičí toaletu s vhodným typem podestýlky, každá kočka je zvyklá na něco jiného. Pro základ je vhodné použít stejnou podestýlku do záchodu, jakou používal chovatel. Kočka se tak nebude děsit nového povrchu a bude vědět, že se jedná o toaletu, nikoli o pelíšek. Toaletu je potřeba udržovat vždy čistou a nalézt pro ni nějaké klidné místo, aby kočka neměla problém s její návštěvou. Stejně tak pozor na dvířka u toalet, některé kočky s nimi mohou mít problém a tak je dobré dvířka nechat minimálně pro začátek otevřená.
- Kočičí přepravku.
- Případně vodítko, kšíry, kartáč na úpravu srsti aj.
Jak je to s krmením?
Určitě není vhodné krmivo měnit hned v prvních dnech, co si nového člena přivezeme domů. Změna prostředí, nových páníčků a odloučení od matky pro něj bude takovou změnou, že se vyplatí alespoň něco nechat stejné. Je vhodné minimálně po dobu 14-ti dní, ideálně klidně i 4 týdnů krmit to, na co byl chlupáč zvyklý od chovatele/ původního majitele. Až ve chvíli, kdy si plně zvykne na nové prostředí a páníčky, je případně doporučováno dělat změny v krmení.
Každá změna by měla být samozřejmě pozvolná – tzn. přechod by měl trvat zhruba 10 dní (více viz. článek přechod na nové krmivo).
Pokud již máme nové krmivo vybrané, je možné jej začít zařazovat cca po těch 14-ti dnech ve formě drobných odměn (odměna by neměla překročit 10% z velikosti denní krmné dávky). Tzn. nové granulky použijete jako pamlsek při hrách a nácviku základních krůčků k poslušnosti (u kočiček třeba k příchodu na zavolání).
Jedinou výjimkou, kdy lze krmivo měnit hned, je intolerance či alergická reakce vyvolaná stávajícím krmivem.
Na závěr:
Neměli bychom zapomenout prohlédnout prostředí, kde se bude nový přírůstek pohybovat. Odstranit z něj nebezpečné (jedovaté) rostliny či předměty, o které by si mohl ublížit. Mějme na paměti, že malí tvorové jsou velmi zvídaví a vynalézaví.
No a pak již hurá do zábavy, tréninku socializace jak s lidmi, tak pejsky (pozor. s cizími pejsky je vhodné se stýkat až po kompletním proočkování), učení základních návyků čistoty, upevňování pravidelného režimu v krmení aj.
Přeji Vám spoustu trpělivosti a hlavně radostných prožitků. Aneb vynaložené úsilí na počátku se mnohonásobně v budoucnosti vrátí.
O autorce

Ing. Adéla Palacká
Již od dětství snila o tom, že bude pomáhat zvířatům, po dostudování gymnázia nastoupila na ČZU v Praze, kde r. 2014 úspěšně zakončila magisterské studium (obor výživa a dietetika zvířat). V roce 2015 – 2022 působila na pozici výživového specialisty pro psy a kočky ve firmě Dibaq a.s. Během praxe si rozšířila vzdělání o výživu psů, výživu koček a klinickou výživu pod Academy of Natural Health Sciences Training center v New Yearsey. A nyní se snaží si své sny plnit, jako nezávislý výživový poradce pro psy a kočky. Více o autorce...