Stejně jako u lidí, tak i u domácích mazlíčků se rakovina vyskytuje stále častěji. Podle dat Evropské federace asociací veterinárních lékařů malých zvířat (WSAVA) na ni umírá každý třetí až čtvrtý pes či kočka. Příčiny vzniku jsou různé a ovlivňuje je spousta faktorů - od genetické predispozice přes životní styl, typ krmiva, podmínky prostředí aj. Samozřejmě na zvyšující se čísla má vliv i mnohem lepší vybavení veterinárních lékařů a tím pádem i přesnější diagnostika.
Pokud je u zvířete potvrzena rakovina, je nejdůležitějším cílem každého majitele zajistit, aby chlupáč přijímal potravu a neztrácel na hmotnosti.
Důležité je zajistit optimální výživu, která podporuje imunitní systém a zároveň omezuje doplňování živin rakovinným buňkám. Podle Warburgova efektu mají rakovinné buňky změněný metabolismus v důsledku defektu v mitochondriích. To znamená, že rakovinné buňky produkují relativně málo energie na molekulu glukózy (paliva). Na základě tohoto faktu vznikla i některá speciální krmiva, která jsou vhodnější pro jedince s rakovinou. Tato krmiva obsahují vysoké množství proteinů, vysoké množství tuků a malé množství sacharidů, neboť právě ty potřebují rakovinné buňky pro svůj růst. Právě zvýšená potřeba paliva pro rakovinné buňky může být využita ve prospěch mazlíčka. = Krmivo s velmi nízkým obsahem sacharidů způsobuje, že se zvíře dostává do stavu ketózy, kdy dochází k využívání tuků, jako zdroje energie. Rakovinné buňky však nejsou schopné použít ketony, jako energetickou složku a díky tomu dochází k jejich vyhladovění. I přes tento fakt, který je uplatňován i v lidské stravě (ketogenní diety), je velmi obtížné uvést psa nebo kočku do stavu nutriční ketózy. Jediný způsob, jak dosáhnout stavu ketózy u psů a koček, je použití krmiva s velmi vysokým obsahem tuku (50% a více), takové krmivo ovšem není pro domácí mazlíčky vůbec atraktivní (chutné) a navíc může způsobovat průjmy, až pankreatitidu. Nicméně nemá smysl zoufat. Je dobré si z této informace vzít alespoň příklad a vybírat krmivo, které je co nejméně bohaté na sacharidy, má dostatečný obsah tuků a tím pádem i potřebný zdroj energie pro organismus napadený rakovinou.
Nejdůležitější totiž je, aby pes (nebo kočka) dostával dostatek výživy. Pokud by se u zvířete objevil kalorický deficit a začalo by hubnout, nemohou být optimalizovány přirozené schopnosti těla bojovat s rakovinou.
Tzn.je velmi důležité, aby jedinec postižený rakovinou s chutí přijímal potravu a udržoval si optimální tělesnou hmotnost (měl optimální velikost krmné dávky, kterou je dobré rozdělit i do několika porcí za den), než mu dávat krmivo se super parametry, ale takové, které bude odmítat.
Jak na to?
Je tedy nezbytné hledat co nejvyváženější krmivo s dostatečným přísunem nejen energetické hodnoty, ale i aminokyselin (arginin, glutamin), vitaminů (A, D, E, C) a minerálních látek (Se, Zn).
Též zařadit přídavek probiotik, který pomáhá posílit imunitní systém, neboť je známo, že okolo 70% imunitního systému sídlí v trávicím traktu.
Dle vědecké studie1 má doplněk kyseliny kaprilové (přirozeně se vyskytující v kokosovém oleji a mateřském mléce) protirakovinné účinky.
Velmi vhodným přípravkem pro snížení zánětu a prodloužení doby přežití jsou omega 3 mastné kyseliny (obsažené v rybím ruku)2,3. Naopak omega 6-mastné kyseliny nejsou u pacientů s rakovinou vůbec doporučovány.
Dále je dobré přidávat doplňky obsahující houby (cordyceps, agaricus, coriolus, maitake, shiitake a reishi) a další houbové organismy bohaté na sloučeniny zvané beta glukany, které mají výrazný imunitní podpůrný a protirakovinný účinek.
O autorce
Ing. Adéla Palacká
Již od dětství snila o tom, že bude pomáhat zvířatům, po dostudování gymnázia nastoupila na ČZU v Praze, kde r. 2014 úspěšně zakončila magisterské studium (obor výživa a dietetika zvířat). V roce 2015 – 2022 působila na pozici výživového specialisty pro psy a kočky ve firmě Dibaq a.s. Během praxe si rozšířila vzdělání o výživu psů, výživu koček a klinickou výživu pod Academy of Natural Health Sciences Training center v New Yearsey. A nyní se snaží si své sny plnit, jako nezávislý výživový poradce pro psy a kočky. Více o autorce...