Dnes si povíme něco o obezitě. Obezita je stále vícediskutované téma a zároveň stále častější problém, který můžeme zahlédnout u i našich čtyřnohých parťáků. Dle neoficiálních statistik, žije na území České republiky (stejně tak ve světě) třetina až polovina domácích mazlíčků trpících nadváhou.
Jak je na tom Váš chlupáč
1. Cítíte, že je v optimální kondici a i Vaše okolí sdílí obdobný názor.
- SKVĚLE! Snažte se tento stav udržet co nejdéle. :)
2. Vnímáte, že by potřeboval shodit, opravdu dostává malou porci jídla a přesto máte pocit, že tloustne ze vzduchu.
- PARÁDA, jste na dobré cestě! Tušíte, že je potřeba něco změnit a pracujete na tom. Pokudnejste ve snižování hmotnosti úspěšní, nabízím možnost konzultace a nastavení vhodného postupu , aby Váš mazlíček byl opět v optimální kondici.
3. Myslíte si, že je tak akorát, ale Vaše okolí tvrdí opak.
- BUDE TO JEŠTĚ KLIKATÁ CESTA! Nebojte, nejste v tom sami. Všichni si myslíme, že je ten náš chlupáč nejkrásnější (i kdyby měl o nějaké to kilíčko navíc). A když někdo na faldíky navíc upozorní, často se spíš urazíme, než bychom konstruktivní kritiku přijali pozitivně. Nicméně, pokud nám jde opravdu o to naše čtyřnohé zlato, Je potřeba co nejdříve shodit růžové brýle a začít jednat. Pokud se budete cítit na vykročení, navrhuji začít u zhodnocení kondice = pomoci by Vám mohl tento článek o kondici.
Příčiny obezity:
Jen malé množství obézních psů má problém se zdravotním stavem, který by byl příčinou jejich obezity (např. poruchy štítné žlázy, poruchy produkce inzulinu aj.). Ve většině případů jde nadváha/ obezita ruku v ruce zejména s nevhodným způsobem krmení (podávání většího množství krmiva, podávání krmiva s vysokou energetickou hodnotou, přidávání většího množství pamlsků ke klasické krmné dávce apod.) či s nevhodným přístupem majitele (zajištění nízké pohybové aktivity). Díky těmto příčinám dochází k příjmu většího množství energie, než je skutečná potřeba. Nevyužitá energie se poté ukládá do zásob právě ve formě tuku.
Větší sklony k nadváze mají:
- starší jedinci
- kastrovaní jedinci
- predisponovaná plemena: např. baset, bígl, jezevčík, labradorský retrívr a kokršpaněl
Redukce hmotnosti
V nejlepším případě by hmotnost Vašeho mazlíčka měla být snižována vždy po konzultaci s odborníkem (veterinářem či výživářem).
Pokud se domníváte, že si s hubnutím poradíte sami, mějte na paměti několik zásad:
a) Hmotnost je potřeba snižovat pozvolna – úbytek na váze za jeden týden by neměl být větší než 1 % ze stávající hmotnosti.
b) Dlouhodobá hladovka nikomu nesvědčí – zejména kočky jsou na hladovění velmi citlivé. Při delším hladovění může u chlupáčů dojít k poškození až selhání jater v důsledku nadměrného odbourávání tuků.
c) Zvýšení pohybové aktivity – určitě je pohyb prospěšný, ale v případě obézních mazlíčků je vhodné jej zařazovat s rozmyslem, aby nedocházelo k nadměrnému zatížení kardiovaskulárního systému, zatížení kloubů apod.
d) Sníženímnožství předkládaných pamlsků – je dobré se pamlskům úplně vyhnout, případně jejich přídavek snížit na nezbytně nutné minimum.
e) Úprava krmného režimu – velmi se osvědčilo rozdělit odvážené denní množství krmiva do několika menších porcí za den.
O autorce
Ing. Adéla Palacká
Již od dětství snila o tom, že bude pomáhat zvířatům, po dostudování gymnázia nastoupila na ČZU v Praze, kde r. 2014 úspěšně zakončila magisterské studium (obor výživa a dietetika zvířat). V roce 2015 – 2022 působila na pozici výživového specialisty pro psy a kočky ve firmě Dibaq a.s. Během praxe si rozšířila vzdělání o výživu psů, výživu koček a klinickou výživu pod Academy of Natural Health Sciences Training center v New Yearsey. A nyní se snaží si své sny plnit, jako nezávislý výživový poradce pro psy a kočky. Více o autorce...