Ve výživě našich chlupáčů nejsou pamlsky nezbytné, přesto jich má velká část majitelů psů plné kapsy. Však nejen psům ale i kočičkám majitel rád dopřeje nějakou tu mlsku.
Rozhodně nejsem odpůrcem pamlsků a různých pochoutek, naopak, sama je ráda používám. Jen je nezbytné mít na paměti, že jich nesmí být moc, tedy max. do 10 % z celkového množství krmné dávky na den. Zárověň bychom měli volit pochoutky takové, které jsou alespoň trochu zdraví prospěšné.
Jak určit správné množství?
Pokud potřebujeme použít větší množství pochoutek (cvičení nových triku), je vhodné pochoutky odečíst z denní porce. Platí přímá úměra: pokud použiji více pochoutek, dám méně krmiva. V případě, že bychom krmnou dávku nezmenšili a pamlsky byly přidávány k denní porci, hrozí po nějaké době u našich mazlíčků riziko obezity, která je dnes bohužel velmi častá. Dle studií je v minimálně třetina psů žijících v ČR obézních.
I u pochoutek je potřeba koukat na kvalitu:
Zamysleli jste se někdy nad tím, zda jsou pamlsky, které kupujete opravdu kvalitní? Řídíte se při výběru pamlsků rozumem (složením), nebo uděláte, co mazlíčkovi na očích vidíte a pamlsky volíte podle jeho výběru, který však nemusí být vždy úplně zdraví prospěšný? Jak jsem si ostatně potvrdila při několika testacích chutnosti = často platí, že čím méně je vhodné složení, tím jsou pochoutky pro zvíře atraktivnější.
Když už jsme u kvality, provedla jsem drobný experiment, kdy jsem se snažila zjistit, co se stane s pochoutkou ve chvíli, kdy ji namočím do vody – a zde je výsledek:
Tento jednoduchý pokus si můžete vyzkoušet doma sami a pak už je jen na Vašem rozhodnutí, po jakých pochoutkách příště při nákupu sáhnete.
Jaké pamlsky zvolit?
Na počátku se nezbytné si položit otázku: K čemu má pamlsek složit? Chci jej použít na výcvik, nebo jako odměnu během dne, odměnu před mým odchodem či návratem apod.?
Pochoutky pro výcvik (pes):
- Zaměříme-li se na pochoutky pro výcvik, měly by být „slupnutelné“ tak, aby odměna nenarušovala průběh výcviku a psa neodpoutávala od pozornosti.
- Pochoutky by měly být tedy menšího tvaru a měkčí. Určitě by se však neměly lepit na patro a pes by je neměl dlouze žvýkat.
Aby byl výcvik ještě úspěšnější, lze si ještě pochoutky na výcvik rozdělit na tzv. „běžnou odměnu“ a tzv. „jackpot“.
Jackpot je pochoutkou, která je ještě lepší než běžně podávané typy pochoutek = odměna je tak s přidanou hodnotou (vyšší motivací).
Pokud jsou tyto dva typy odměn náhodně střídány, pes neví, kdy jaká přijde, může se těšit z odměny o to víc. Jeho motivace vzrůstá, neboť nikdy neví, co získá.
Pro tento typ pochoutky se mi velmi osvědčila poloměkká krmiva – jsou vlhčí, aromatičtější a pro psy tedy mnohem atraktivnější, než běžné granule. Přitom jsou sestavovány jako kompletni krmiva (pes jich tedy může přijmout větší množství a lze je krásně odečíst od krmné dávky).
Pochoutka jako odměna (pes):
Pochoutka, která je podávána jen tak za odměnu nebo pochoutka při odchodu z domu by měla být taková, aby ji náš mazlíček snědl a nijak ho neohrozila (v době naší nepřítomnosti).
Určitě nedoporučuji ponechat psa samotnéhobez dozoru např. při žvýkání bůvolí kosti, vepřového ucha aj. Ve většině případů se nemusí nic stát. Avšak mohou být i situace, kdy pes spolkne větší kus, ten se mu někde vzpříčí a může být na problém zaděláno. Pokud chcete tyto typy pochoutek používat, je vhodné je používat raději vždy pod dohledem. Stejné je to i v případě větších syrových kostí, které jsou často psům předkládány na okousání pro zábavu či případné vyčištění zubů.
Pochoutka pro nácvik triků i jako odměna (kočka):
U koček je to z hlediska pochoutek daleko složitější, jelikož najít takovou, která by byla zdravá a zároveň dostatečně atraktivní, není vůbec jednoduché. Já osobně doporučuji sáhnout po mase (je možné použít lyofilizované, sušené (doma v sušičce) a nebo čerstvé). Jiné komerční pochoutky bych moc nedoporučovala, případně bych je volila v malém množství. Jsou totiž často bohaté na sacharidy, aromata aj. (mluvím např. o křupavých plněných polštářcích).
Pozor: Čemu bych se raději úplně vyhnula, jsou sušená masíčka poloměkké struktury (taková ta gumová žvýkací masíčka). Tyto pochoutky jsou často vyráběny za použití sorbitolu, glycerolu, cukru, soli a jiných pro kočku vysloveně nevhodných surovin.
Jak poznat, že masová pochoutka není pouze sušená, ale obsahuje další přidané suroviny, které většinou nebývají pro zdraví úplně prospěšné??
- Jednoduše! = struktura usušeného masa by měla odpovídat usušenému masu. Měla by být patrná svalová vlákna.
- Pochoutka by měla být spíše křehká (lehce zlomitelná), než gumová (pružná). Aneb už jste někdy viděli, že byste si usušili v sušičce maso a to bylo gumové konzistence? Já tedy ještě ne. Tzn. pokud takový pamlsek používáte, je dobré mít na paměti, že to určitě nebude jen čistá svalovina, ale bude zde přídavek dalších látek, jako je např.: sorbitol, cukr, sůl, tekuté škroby, syntetická barviva, glycerol aj.
Co dnes frčí?
Hlavní celosvětové trendy při výrobě pochoutek jsou dva:
1. Co nejjednodušší forma pochoutek (stručné a jasné složení, často vhodné pro mazlíčky s potravinovou alergií a intolerancí – dá se snáze vybrat pochoutka, která neobsahuje rizikové suroviny)
2. Pochoutky s funkčními benefity (tedy pochoutky obsahující např. doplněk na klouby – glukosamin, chondroitin, zuby – máta, kelpa aj.)
Ať již se jedná o jakýkoli typ pochoutky, tak by měla být samozřejmě co nejzdravější. Jak to poznáme?
Vždy - ne jen u krmiv, ale i u pochoutek, je nezbytné důkladně číst etiketu a zamyslet se nad použitými surovinami a to jak z hlediska kvality produktu, tak případně z důvodu alergie, jejíž případy neustále přibývají. I jedinec trpící alergií může dostávat pochoutky, jen je potřeba vybírat takové, které jsou pro něj vhodné. Je důležitéze složení vyloučit surovinu, která vyvolává alergické reakce. V těchto případech patří mezi nejvhodnější pochoutky s jednoduchým složením a nejlépe ještě monoproteinové (obsahující jeden zdroj živočišného proteinu). Mimo zdroj živočišného proteinu, je potřeba řešit samozřejmě i rostlinné suroviny, kdy například pšeničný gluten bývá častým alergenem.
Závěrečné doporučení:
S nadšením jsem se podílela na tvorbě delikatesních pamlsků s vysokým podílem čerstvého masa a dalších prvotřídních surovin. Otestoval je můj kavalír, aby se staly každodenní součástí našich aktivních procházek. Tyto pamlsky jsou 100% přírodní, bez přidaných barviv, aromat, bez syntetických konzervantů, zchutňovadel, soli, cukrů, bez pšenice a dalších surovin s možným negativním vlivem na organismus zvířete. Troufám si říci, že jde o špičku mezi pamlsky, nejenom na českém trhu. Více o pochoutkách najdete zde: pochoutky Purity.
O autorce

Ing. Adéla Palacká
Již od dětství snila o tom, že bude pomáhat zvířatům, po dostudování gymnázia nastoupila na ČZU v Praze, kde r. 2014 úspěšně zakončila magisterské studium (obor výživa a dietetika zvířat). V roce 2015 – 2022 působila na pozici výživového specialisty pro psy a kočky ve firmě Dibaq a.s. Během praxe si rozšířila vzdělání o výživu psů, výživu koček a klinickou výživu pod Academy of Natural Health Sciences Training center v New Yearsey. A nyní se snaží si své sny plnit, jako nezávislý výživový poradce pro psy a kočky. Více o autorce...