Cukrovka, onemocnění známé též pod označením Diabetes mellitus, se vyskytuje u psů a koček stejně běžně jako u lidí. Jedná se o poruchu metabolismu sacharidů v důsledku relativního nebo absolutního nedostatku inzulínu.
Většina případů spontánního diabetu se vyskytuje u psů i koček středního až staršího věku (kočky nad 7 let, psi v závislosti na plemeni). U psů bývají feny postižené diabetem 2x častěji než psi. Oproti tomu u koček je výskyt diabetu pozorován častěji u obézních kocourů.
Stres, obezita a podávání kortikosteroidů mohou mít úzkou souvislost se vznikem diabetu. Proto předcházení stresu a správné zhodnocení kondice (BCS) bývá v rámci preventivních opatření klíčové.
Mezi běžné, okem pozorovatelné, příznaky diabetu patří zvýšená žíznivost, nadměrné močení a úbytek na hmotnosti. U psů mnohdy bývá diabetes doprovázen vznikem oboustranné katarakty (šedého zákalu).
U diabetických zvířat je důležité zajistit pravidelný pohyb a přísun krmiva. Krmivo by mělo být podáváno několikrát za den v malých dávkách. Díky malým a často předkládaným porcím krmiva, může tělo snáze kontrolovat a stabilizovat hladinu inzulínu a glukózy.
Diabetes často doprovází další nemoci (např. onemocnění jater, ledvin či pankreatitida). Vždy je proto nezbytné důkladné vyšetření veterinárním lékařem, který rozhodne o způsobu léčby a nastaví termíny pravidelných kontrol. V případě, že je u pacienta potřeba dodávat inzulín, je vhodné dodržovat lékařem nastavené časy pro podání inzulínu a následného krmení. Díky správnému načasování je možné zajistit, aby se cukr z krmiva dostal do krve ve stejnou dobu, jako se vstřebává podaný inzulín (vstřebatelnost závisí na typu použitého inzulínu). Pokud by bylo načasování špatné, hrozí vznik zdravotních komplikací spojených s hypoglykémií či hyperglykémií. Až po odsouhlasení s veterinárním lékařem, je možné řešit volbu krmiva s výživovým poradcem.
Nutriční opatření:
Při léčbě diabetu je vždy vhodné snížit obsah podávaných sacharidů na co nejnižší úroveň. Bohužel zatím není možné vyrobit komerční krmivo úplně bez sacharidů, ale je možné na trhu nalézt krmiva s nízkým obsahem sacharidů. Při výběru je vhodnější volit z veterinárních diet, které musí na obale deklarovat skutečný obsah sacharidů. Dle NAŘÍZENÍ KOMISE (EU) 2020/354, by neměl být celkový obsah cukrů (monosacharidů a disacharidů) vyšší než 62 g/kg kompletního krmiva o obsahu vlhkosti 12 %. Dále je vhodné se vyhnout surovinám s vysokým glykemickým indexem, jako je např. rýže a pšenice. Obsah vlákniny v krmivu může být vyšší. Vláknina pomáhá s mechanickým nasycením (což je při malých porcích klíčové), zároveň podporuje správnou funkci střev (podporuje peristaltiku a působí jako prebiotikum). V neposlední řadě je nezbytné zajistit vysoký obsah bílkovin, které by měly být velmi dobře stravitelné. Vhodné je se použití živočišných surovin s vysokou biologickou hodnotou bílkovin.
Pozor na jakékoli přídavky (konzervy, pamlsky aj.) – i zde je potřeba volit pečlivě a nechat si jejich použití předem odsouhlasit veterinárním lékařem.
O autorce

Ing. Adéla Palacká
Již od dětství snila o tom, že bude pomáhat zvířatům, po dostudování gymnázia nastoupila na ČZU v Praze, kde r. 2014 úspěšně zakončila magisterské studium (obor výživa a dietetika zvířat). V roce 2015 – 2022 působila na pozici výživového specialisty pro psy a kočky ve firmě Dibaq a.s. Během praxe si rozšířila vzdělání o výživu psů, výživu koček a klinickou výživu pod Academy of Natural Health Sciences Training center v New Yearsey. A nyní se snaží si své sny plnit, jako nezávislý výživový poradce pro psy a kočky. Více o autorce...