Dnes je na trhu nepřeberné množství různých hlavolamů, čmuchacích deček a jiných vymožeností, které zabaví hlavinku našeho čtyřnohého parťáka. Nicméně aby pro něj byly tou správnou motivací, je vhodné, když po vyřešení hlavolamu nalezne nějakou dobrou mlsku. Po dopolední hlavolamové zábavě se jde na trénink poslušnosti a večer procvičit a naučit se pár triků jen tak pro radost. No a za to vše je přeci potřeba odměnit (buď hračkou, nebo mnohem častěji nějakou dobrotou). Samozřejmě nelze zapomenout na zdravý chrup, takže nakonec přidáme ještě jeden dentální pamlsek/ den.
Toto vše je sice pěkné a pro pejska velmi motivující a lákavé. Nicméně pozor, všeho moc škodí a u pamlsků to platí dvojnásob.
O výběru pamlsků a jejich množství je potřeba přemýšlet. Pokud našemu chlupáčovi nechceme udělat z trávicího traktu mrzáka. Jak nás asi hned napadne, nejrizikovější skupinou bývají v případě pamlsků štěňata.
- mají malou hmotnost (tedy je potřeba dávat menší množství pamlsků)
- jsou ve vývinu (lze jim krásně rozhodit krmnou dávku a mimo to i přidávat nadbytek energetické hodnoty, která může způsobit rychlé tempo růstu a s tím spojené různé zdravotní problémy)
- zároveň se s nimi hodně cvičí, aby se naučila dobrým mravům a později třeba i stála na bednách šampionů = potřebují hodně motivace/ odměňování
- v neposlední řadě se těžko odolává jejich roztomilému čumáčku a tak vyloudí i nějakou dobrotu jen tak pro chuť
Pár kousků navíc se může zdát, jako drobné nic. Ale ono to tak není. když se podíváme na složení pamlsků, tak zjistíme. Že se ve většině případů nejedná o kompletní krmivo + ne všechny suroviny musí být vždy úplný TOP, které našemu parťákovi chceme servírovat.
Je jen málo pochoutek, které:
- Budou sestaveny jako kompletní krmivo a nalezneme u nich informaci o obsahu vápníku, fosforu aj.
- Nebudou obsahovat glycerol(glycerin), sorbitol, sůl, cukr, a jiné atraktanty, které ve větším množství nejsou úplně zdraví prospěšné (více viz. článek: Pamlsky – pozor na zbytečnou chemii)
- Budou zcela bezpečné při větším dávkování (i doma sušené maso, vnitřnosti (játra, plíce, ledvinky,…) mohou při podávání v nadbytku způsobovat problémy, jako je navyšování hladiny fosforu, vitaminu A v případě jater, množství bílkovin v krmné dávce, která může způsobovat změnu bakteriálního složení v tlustém střevě + nadýmání aj.)
Proto pokud víme, že potřebujeme více pamlskovat, tak za sebe doporučuji sáhnout po kompletním krmivu a používat jej i jako pamlsky. Dnes již existuje mnoho variant a věřím, že si tu pravou a chutnou naleznete i Vy:
- U suchých granulí je možné zvolit jinou příchuť krmiva. Takovou, která našemu parťákovi chutná více než granule, které dostává běžně.
- Sáhnout po jiné technologii zpracování:
- poloměkké kompletní krmivo (na trhu je dnes mnoho značek nabízejících tuto formu). Díky vyšší vlhkosti bývají tato krmiva pro psy často zajímavější, než běžná suchá, extrudovaná krmiva.
- air-dried krmiva jsou na trhu poměrně novinkou. Díky jinému procesu výroby a možnosti použít syrové maso jsou pro psy též velmi atraktivní.
Pokud zvolíme kompletní krmivo i jako pochoutku, máme mnohem větší šanci zajistit vyváženost krmné dávky + si navíc můžeme nastavit parametry dle toho, co opravdu potřebujeme. Dokážeme ovlivnit obsah přijatých proteinů, tuků. U juniorů dokážeme pohlídat obsah vápníku aj.
V neposlední řadě nám kompletní krmivo nerozhodí balanc v krmné dávce a(pokud je to pro výcvik nezbytné) lze jej tedy zkrmit o trochu více, než 10 % z energetické hodnoty krmiva.
Nezapomínejme na jedno. Stále se bavíme o pochoutkách a ty mají být za odměnu. Takže i ve chvíli, kdy cvičíte na stejné krmivo, jako je to, co dáváte běžně do misky. Nezkrmujte celou denní porci během cvičení. Pes potřebuje mít pravidelný režim a řád. Proto je více než vhodné držet pravidelné časy krmení a po i před krmením dát chlupáčovi potřebný oddech na trávení.
O autorce
Ing. Adéla Palacká
Již od dětství snila o tom, že bude pomáhat zvířatům, po dostudování gymnázia nastoupila na ČZU v Praze, kde r. 2014 úspěšně zakončila magisterské studium (obor výživa a dietetika zvířat). V roce 2015 – 2022 působila na pozici výživového specialisty pro psy a kočky ve firmě Dibaq a.s. Během praxe si rozšířila vzdělání o výživu psů, výživu koček a klinickou výživu pod Academy of Natural Health Sciences Training center v New Yearsey. A nyní se snaží si své sny plnit, jako nezávislý výživový poradce pro psy a kočky. Více o autorce...