Léto máme v plném proudu, mnohdy se balíme na dovolené a přemýšlíme co přibalit, abychom si užili dovolenou i s psím přítelem. Pár rad, na co nezapomenout a na co si dát pozor v rámci výživy:
I na dovolené podávejte krmivo, na které je Váš kamarád zvyklý (nabalte ho dostatečné množství, anebo se ujistěte, že je možné ho v místě koupit). Pozor na skladování a vysoké teploty, které mohou způsobit kažení krmiva (snažte se jej uchovávat dle doporučení výrobce – umístit tak, aby na něj např. v autě nepařilo slunko celé dny). V případě, že krmíte BARFEM/ vařeným a není možné na dovolené tento typ krmiva psovi zajistit, udělejte přechod na granule/ konzervy alespoň měsíc před odjezdem. Takto si budete jisti, že ve chvíli, kdy odjedete na dovolenou, bude Váš parťák na nové krmivo zvyklý a Vy si tak nezpůsobíte starosti během dovolené (riziko, že nové krmivo nesedne existuje). Toto doporučení se týká i nových granulí = pokud je potřeba krmivo měnit před dovolenou, doporučuji tuto změnu udělat s dostatečným předstihem, anebo sáhnout po krmivu se stejným surovinným složením, jen jiným podílem analytických složek (např. krmivo Adult vs. Energy).
Do lékárničky přibalte „první pomoc“ po které bude možné sáhnout v rámci případného výskytu náhlých trávicích obtíží (např. výskytu průjmů, kdy pes pozře něco nepatřičného, napije se odstáté vody, která mu nesedne aj.). Za sebe doporučuji jeden z těchto 3 produktů: Fitmin Zažívání a detoxikace, Enterozoo gel či Humican.
Stejně jako příjem krmiva, je nezbytné kontrolovat i příjem vody, který by měl být adekvátní. Dospělý pes krmený granulemi by měl denně vypít kolem 40–50 ml vody na kilogram hmotnosti (tzn. pes vážící 15 kilogramů může vypít kolem 750 ml/ den). Příjem vody vždy záleží na aktivitě, kterou pes vykonává, klimatických podmínkách, zdravotním stavu, věku aj. Pokud má pes aktivity více či je větší teplo, mohou být nároky na přísun vody vyšší. Naopak starší jedinci někdy nemají takový pocit žízně a je potřeba u nich přísun vody kontrolovat, případně jim vodu nějakým způsobem zatraktivnit, abychom si byli jisti, že příjem vody bude dostatečný. Dehydratace (obzvláště v létě) není nic nereálného.
POZOR NA PŘEPITÍ = i pitnou vodou je možné psa otrávit (když jí pes přijme v nadbytku). Tedy opatrně s vodními hrátkami, kde používáte hadici a psi z ní chlemtají vodu, nebo házíte různé předměty do vody a psi je aportují. Pokud pes přijme větší množství vody, než by měl, hrozí u něj riziko intoxikace vodou, která může rozhodit homeostázu organismu a mít až fatální následky.
O autorce
Ing. Adéla Palacká
Již od dětství snila o tom, že bude pomáhat zvířatům, po dostudování gymnázia nastoupila na ČZU v Praze, kde r. 2014 úspěšně zakončila magisterské studium (obor výživa a dietetika zvířat). V roce 2015 – 2022 působila na pozici výživového specialisty pro psy a kočky ve firmě Dibaq a.s. Během praxe si rozšířila vzdělání o výživu psů, výživu koček a klinickou výživu pod Academy of Natural Health Sciences Training center v New Yearsey. A nyní se snaží si své sny plnit, jako nezávislý výživový poradce pro psy a kočky. Více o autorce...