V případě, že krmíme konzervy ve větším množství, ne jen jako drobné příkrmy, je potřeba si pohlídat, že se jedná o kompletní krmivo.
Pokud máme jistotu, že je krmivo kompletní, je vhodné se podívat na parametry analytických složek a uvědomit si pár drobností:
Konzerva se sice tváří, že obsah proteinů a tuků v ní není nikterak vysoký. Běžně se na trhu potkáváme s produkty, obsahujícími protein mezi 8 – 12 % a tuk v rozmezí 6 – 11%. V porovnání s granulemi, které mají obsah proteinu průměrně kolem 24 – 33 % a obsah tuku nejčastěji v rozmezí 10 – 20 %. Bychom laickým okem mohli říci, že konzervy jsou méně výživné.
Ale opak je pravdou = fígl je v tom, že konzerva obsahuje vysoké % vlhkosti (oproti granulím, kde se vlhkost pohybuje kolem 8 – 10 %). Proto je potřeba přepočítat obsah živin na sušinu.
Tzn. porovnáme-li obsah tuku u granulí, které mají 8 % vlhkosti a 15 % tuku (hodnota deklarovaná v analytických složkách) s obsahem tuku v konzervě, která má 78 % vlhkosti a 8 % tuku. Zjistíme, že:
· Granule obsahují cca 16,3 % tuku v sušině
· Konzerva obsahuje cca 36,4 % tuku v sušině (= což je více než násobek obsahu tuku u granulí)
Tedy konzerva bývá často mnohem tučnější, a proto může někdy u citlivějších jedinců způsobovat i výskyt řidšího exkrementu, pokud je podávána ve větším množství.
S vlhkostí souvisí i velikost podávané porce. Pokud krmíme našeho mazlíčka jen vlhkým krmivem (konzervy nebo i doma připravované krmivo), podáváme orientačně cca 3 x více na hmotnost krmiva, než kdybychom podávali suché granule.
Pozn. píši orientačně, jelikož vždy je nezbytné dopočítat přesnou energetickou potřebu jedince, energetickou hodnotu krmiva a z toho zjistit velikost porce na den.
Mimo obsahy hlavních energetických živin je vhodné si hlídat obsah vápníku a fosforu. Za sebe doporučuji kupovat produkty, které mají tuto informaci uvedenou v analytických složkách. Jen tak si můžeme být jisti, že je jejich obsah a poměr správný a nedochází k vyšší dotaci fosforem (vždyť maso je samo o sobě vydatným zdrojem fosforu a vápníku obsahuje mnohem méně).
O autorce
Ing. Adéla Palacká
Již od dětství snila o tom, že bude pomáhat zvířatům, po dostudování gymnázia nastoupila na ČZU v Praze, kde r. 2014 úspěšně zakončila magisterské studium (obor výživa a dietetika zvířat). V roce 2015 – 2022 působila na pozici výživového specialisty pro psy a kočky ve firmě Dibaq a.s. Během praxe si rozšířila vzdělání o výživu psů, výživu koček a klinickou výživu pod Academy of Natural Health Sciences Training center v New Yearsey. A nyní se snaží si své sny plnit, jako nezávislý výživový poradce pro psy a kočky. Více o autorce...