Článků na toto téma není nikdy dost = všichni totiž rádi svého parťáka odměníme (a je jedno, zda se bavíme o psech či kočkách).
Zajímavé je:
1. U pochoutek jsme schopni daleko větších kompromisů, než u krmiv (na které máme často nároky téměř nereálné). U pochoutek mnohdy složení, natož analytické složky, ani neřešíme. Přitom jsme schopni jich zkrmit velké množství najednou (tedy i ony dokážou ovlivnit zdravotní stav našeho mazlíčka).
= je dobré mít na paměti, že je jedno, zda se jedná o krmivo nebo o pochoutku, ale kritéria pro výběr by měla být u všeho stejná. Tzn. pokud mám psa s alergií na lepek, nemohu ho odměňovat piškoty, nebo mu ráno přilepšit kouskem rohlíku od snídaně.
2. 30 – 60 g pochoutky nám na den nepřijde mnoho = jsou to přeci jen 3 hrstičky na cvičení.
= To sice ano, ale pokud máme psa, jehož denní porce je 180 g/ den, tak 30 g pochoutek činí 1/6 jeho denní porce. Tedy určitě to bude více než 10 % z energetické potřeby (více v tomto článku).
3. Rádi děláme svým parťákům radost/ vyhledáváme pro ně zábavu či pro ně chceme být páníčkem snů.
= krom pochoutek na cvičení jsme schopni předkládat v průběhu dne:
- kong s nějakou dobrou náplní
- použít lízací podložku během cvičení/ manipulace/ zabavení
- podat „dentální“ pamlsek na čištění zubů
- zkrmit většinu sáčku, který dostaneme na výstavě, psí akci, nebo nám ho přinese návštěva
- naplnit hlavolam či čmuchací dečku
- podat „odpustek“ během našeho odchodu/ návratu
- aj.
Však toto vše jsou příkrmy, které jsou často různorodé svým složením (obsahem proteinů), strukturou (technologií výroby) a zároveň podávané v nemalém množství. = Takový management může u nejednoho chlupáče vyvolat zdravotní obtíže.
4. V lepším případě koukáme na složení pamlsků a kupujeme různá sušená masa a vnitřnosti (křehká – nemluvím o těch „gumových“), lyofilizované pochoutky, nebo si pamlsky připravujeme doma v domnění, že děláme to nejlepší co můžeme.
= ano, určitě je toto dobrá volba, lepší než pochoutky obohacené cukry, glycerolem, sorbitolem, solí aj. Jen POZOR – tyto masové pochoutky jsou ve většině případů bohaté na obsah bílkovin a fosfor. Navíc v případě lyofilizovaných produktů bývají hodně lehké a člověk má pocit, že nic nezkrmí, ale přitom opak je pravdou. Proto je potřeba být opravdu obezřetný a masových pochoutek dávat málo (použít je např. jen jako JACKPOT vmíchaný mezi běžné granule). Stejně tak u těchto produktů doporučuji číst složení. Mohou se zdát dle názvu jako monoproteinové dle názvu, ale ne vždy tomu tak musí být, obdobně jako nemusí být vždy složeny jen z masa, ale mohou obsahovat i škroby aj.
Určitě by bylo ještě více poznatků, které je vhodné u pochoutek sdílet, ale o tom až příště, nebo třeba na nějakém společném školení. ?
O autorce
Ing. Adéla Palacká
Již od dětství snila o tom, že bude pomáhat zvířatům, po dostudování gymnázia nastoupila na ČZU v Praze, kde r. 2014 úspěšně zakončila magisterské studium (obor výživa a dietetika zvířat). V roce 2015 – 2022 působila na pozici výživového specialisty pro psy a kočky ve firmě Dibaq a.s. Během praxe si rozšířila vzdělání o výživu psů, výživu koček a klinickou výživu pod Academy of Natural Health Sciences Training center v New Yearsey. A nyní se snaží si své sny plnit, jako nezávislý výživový poradce pro psy a kočky. Více o autorce...