U jedinců postižených pankreatitidou je nezbytné hlídat % tuku v krmivu, tedy pro doma připravované krmení doporučuji ideálně kupovat maso z řeznictví, kde je jistota v rámci nákupu. Pokud jsou kupovány různě předpřipravené směsi pro psy, je nezbytné hlídat v analytických složkách obsah tuku, jelikož ten obvykle bývá vyšší = směsi jsou často tvořeny z ořezů, které bývají tučnější (nedoporučuji kupovat maso, kde nejsou uvedeny údaje o analytických složkách). Vedle tuku je potřeba hlídat i obsah bílkovin, který by neměl být vysoký (proto je orientačním pravidlem 50 % živočišné složky + 25 % nízkosacharidové složky (= zelenina např. cuketa, špenát, brokolice, květák, celer bulva, cuketa aj.) + 25 % příloh s vyšším obsahem sacharidů (= příloha jako bílá rýže, ovesné vločky, brambory, sladké brambory) a samozřejmě nesmíme zapomenout na správné vyvážení pomocí vhodně zvoleného vitamino-minerálního doplňku.
Pozn.: uvedená procenta jsou orientační = vždy je nezbytné krmnou dávku adekvátně vyvážit pro potřeby konkrétního jedince.
Doporučené suroviny, které lze krmit (pokud je pes krmen doma připravovaným krmivem): mleté maso (libové), svalovina (libová), kuřecí/ krůtí prsa (bez kůže), srdce, drůbeží žaludky, tvaroh, vaječné bílky (vařené), bílá rýže, kroupy, ovesné vločky sladké brambory (bez slupky), brambory (bez slupky), brokolice (menší množství – může nadýmat), květák (menší množství – může nadýmat), mrkev (menší množství), celer, dýně (bez slupky), cuketa, malé množství špenátu (velké množství by mohlo způsobit vznik oxalátů), nízkotučný cottage, občas tuňák ve šťávě (nikoli v oleji).
= u jedinců s citlivější slinivkou je vhodné veškeré suroviny předem povařit a před servírováním nakrájet/rozmačkat na co nejmenší kousky, aby byla usnadněna stravitelnost. Živočišné složky a rostlinné složky není vhodné vařit společně v jednom hrnci. Je doporučené míchat těsně před servírováním.
Suroviny, kterým je doporučováno se vyhnout (pokud je pes krmen doma připravovaným krmivem):
- Tučné živočišné suroviny = hovězí, jehněčí, králičí, kozí, uzeniny a párky
- Tučné ryby = losos, sardinky
- Mléčné výrobky = tučné sýry, tučné jogurty
- Komerční pochoutky, tučné pochoutky, tofu, burákové máslo, nadmíra tuku/ olejů, ořechů (v rámci přídavků jako doplněk)
Celkově volit krmiva a suroviny s vysokou stravitelností (doma připravované krmivo je vhodnější povařit).
Management krmení:
Krmivo by mělo být předkládáno v několika menších porcích za den (alespoň 3 – 4 porce/ den). V případě vysoké citlivosti a podráždění slinivky je vhodné předkládat zvlášť rostlinnou složku a zvlášť živočišnou složku (tedy nemíchat dohromady ale rozdělit v rámci krmení)/ den. Toto opatření lze realizovat v případě krmení doma připravovanou stravou (u kompletních krmiv se toto neřeší, zde je kontrolována zejména hladina tuku + ideálnější verze je nemíchat suché + vlhké krmivo).
Rozhodně je nezbytné zajistit, aby psa nekrmil nikdo další – např. sousedé, neměl přístup ke kočičímu krmivu aj.
Pozn. na závěr: při jakémkoli zdravotním problému je vždy potřebné sestavení jídelníčku konzultovat s veterinárním lékařem a dbát jeho doporučení.
O autorce
Ing. Adéla Palacká
Již od dětství snila o tom, že bude pomáhat zvířatům, po dostudování gymnázia nastoupila na ČZU v Praze, kde r. 2014 úspěšně zakončila magisterské studium (obor výživa a dietetika zvířat). V roce 2015 – 2022 působila na pozici výživového specialisty pro psy a kočky ve firmě Dibaq a.s. Během praxe si rozšířila vzdělání o výživu psů, výživu koček a klinickou výživu pod Academy of Natural Health Sciences Training center v New Yearsey. A nyní se snaží si své sny plnit, jako nezávislý výživový poradce pro psy a kočky. Více o autorce...